SPFP – Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych

Menu pomocnicze

AKTUALNOŚCI

Zaskakująca twarz Śląska

Poprawiają jakość przestrzeni publicznej, z sukcesem konkurują na międzynarodowych rynkach, ułatwiają i ubarwiają codzienne życie. To nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Śląska Rzecz” produkty, projekty graficzne i – wybierane po raz pierwszy – usługi. – Na Śląsku istnieje coraz więcej innowacyjnych firm, które swój rozwój i umacnianie pozycji osiągają poprzez inwestowanie w dizajn oraz kreowanie nowej jakości wyrobów. Taka strategia pozwala firmom na dotarcie do coraz bardziej wymagających klientów, pozyskanie nowych rynków oraz efektywną promocję – komentuje Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, który jest organizatorem już siódmej edycji konkursu.

W tym roku nagrodzone i wyróżnione produkty, projekty graficzne i usługi ze wszystkich edycji konkursu trafiły na stałą wystawę zorganizowaną w ramach projektu Design Silesia. Powstała kolekcja „Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz”, która udowadnia, że symbolem regionu staje się dobre wzornictwo. Będzie ona także pretekstem, by mówić o roli projektanta, o jego współpracy z przedsiębiorcą, a także pokazywać cały proces projektowy, od wstępnych szkiców po gotowy produkt. Z myślą o najmłodszych gościach wystawy powstała edukacyjna przestrzeń dla dzieci. Będą tu organizowane wykłady, warsztaty i spotkania z projektantami. Wierzymy, że nie tylko najmłodsi, ale wszyscy odwiedzający otrzymają rzetelną dawkę informacji na temat wzornictwa, podaną w atrakcyjny sposób.

Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz” otwieramy 15 czerwca o 12.00 (sala ekspozycyjna Zamku). Będzie ją można odwiedzać codziennie od 10.00 do 17.00. Wstęp jest wolny.

Tego samego dnia, 15 czerwca, poznamy też laureatów VII edycji konkursu „Śląska Rzecz”. Gala wręczenia nagród rozpocznie się o 13.00. Godzinę później, o 14.00, odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej (Oranżeria Zamku Cieszyn). Będzie ją można oglądać w Zamku do 29 lipca. Od 3 sierpnia do 2 września wystawa laureatów VII edycji konkursu „Śląska Rzecz” będzie prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach, a od 7 września do 14 października w Dobrotece w Dobrodzieniu.

Projekt Design Silesia, którego Liderem jest Samorząd Województa Śląskiego, wspiera rozwój sektora kreatywnego w naszym regionie. Partnerami projektu są Politechnika Śląska, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Zamek Cieszyn.

Organizatorzy: Zamek Cieszyn, Design Sielsia

Patronat honorowy: Minister Gospodarki, Minister Rozwoju Regionalnego, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Marszałek Województwa Śląskiego, Burmistrz Miasta Cieszyna

Partnerzy VII edycji konkursu: Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Business Centre Club – Loża Bielska, Muzeum Śląskie, Dobroteka

Partnerzy Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz: Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Patroni medialni VII edycji konkursu: Gazeta Wyborcza, Europerspektywy, Polskie Radio Katowice, Telewizja Katowice, Design Alive!

Patroni medialni Dizajn po śląsku. Laureaci konkursu Śląska Rzecz”: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Katowice, Telewizja Katowice, Design Alive!, Domo+ HD