SPFP – Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych

Menu pomocnicze

AKTUALNOŚCI

STEPS AHEAD – Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po 2000 roku

STEPS AHEAD, przekrojowa wystawa polskiego i węgierskiego designu, zaprezentuje dynamiczny rozwój projektowania w obu krajach. Wystawa prezentowana od 9 maja w Centrum Architektury FUGA w Budapeszcie oraz w sierpniu w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie pokaże różnorodność współczesnych działań w obrębie dyscypliny prężnie rozwijającej się w Polsce i na Węgrzech od początku XX wieku, ale głównym punktem odniesienia będzie wzornictwo powstałe po 2000 roku.

Wystawa jest efektem pracy polsko-węgierskiego tandemu. Jej kuratorami są profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Katedry Wzornictwa Michał Stefanowski oraz profesor Gyula Ernyey – pionier badań i edukacji w zakresie historii i teorii designu na Węgrzech. Kuratorzy skoncentrowali się na wzornictwie przemysłowym, które ma bezpośredni wpływ na codzienne życie.

STEPS AHEAD zaprezentuje potencjał projektantów polskich i węgierskich, a jednocześnie będzie odbiciem potencjału gospodarczego obu krajów. Kuratorzy pokażą nie tylko podobieństwa i różnice, ale także dziedziny, w których po zmianie systemu politycznego i gospodarczego powstawały najciekawsze projekty. W obu krajach są to: meble, transport, oświetlenie, ceramika i projektowanie społeczne, w Polsce uzupełnione o przestrzeń publiczną, narzędzia i AGD, a na Węgrzech o sprzęt medyczny, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne.

Wystawa STEPS AHEAD zaprezentuje blisko 100 projektów w większości wdrożonych do produkcji, wykorzystując eksponaty, wielkoformatowe fotografie oraz prezentacje wideo poświęcone pojedynczym realizacjom. Będą to m.in. pociąg EMU PesaDART, lotniskowy pojazd ratunkowo- -gaśniczy FELIX 8×8 zespołu WISS, krzesło Trim Krystiana Kowalskiego czy ze strony węgierskiej beton przewodzący światło Litracon™ Árona Losoncziego, elektryczny skuter Moveo zaprojektowany przez Pétera Üvegesa i Gergely’a Kissa oraz krzesło do użytku wewnętrznego i zewnętrznego Biela Andrása Kerékgyártó.

Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Węgierskich Artystów i Projektantów wspierane przez Narodową Fundację Kultury, oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA 100 — międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem realizowanego przez Instytut programu wydarzeń kulturalnych jest wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju o bogatych tradycjach, z czerpiącą z przeszłości nowoczesną kulturą, stanowiącą ważny element wspólnej europejskiej tożsamości. Program POLSKA 100 finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017–2021.

Kuratorzy: profesor Michał Stefanowski i profesor Gyula Ernyey.
Wystawa potrwa do 28-ego maja
Wernisaż odbędzie się 9 maja o godzinie 18.00
Centrum Architektury FUGA, Budapeszt
1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.